środa, 24 czerwca 2015

Garść faktów-Lionel Messi, czyli urodzinowo :)

¡Hola!
Ostatnio bardzo ważny dzień-dzień języka hiszpańskiego. Ale co dzisiaj? Pomyślcie...
24 czerwca...
URODZINY LIONELA MESSIEGO!
Jeej! Tak, to właśnie 28 lat temu na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych piłkarzy świata. Z tej okazji mam dla was nieco faktów na temat Lio.

  • Lionel Andrés Messi Cuccittini-tak brzmi pełne imię i nazwisko zawodnika Barçy
  • Urodził się w miejscowości Rosario, w prowincji Argentyny o nazwie Santa Fe
  • Jego pierwszymi klubami były Grandoli(prowadzone wówczas przez jego ojca), a później Newell's Old Boys z Rosario
  • Kiedy piłkarz miał 11 lat, wykryto u niego karłowatość przysadkową(tak, znam dokładną nazwę tej choroby na pamięć!). Zainteresował się nim klub z Barcelony, który za grę chłopaka postanowił opłacać mu kurację. Podpisał wówczas kontrakt z Carles'em Rexach'em na serwetce, z powodu braku innego papieru.
  • Jego pierwszy mecz w pierwszym składzie FCB rozegrał 16 listopada 2003 roku grając przeciwko Porto.
  • 17 sierpnia 2005 roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji Argentyny w meczu z Węgrami. Nie "pobawił się" jednak długo, bo już po 40 sekundach został wyrzucony z boiska z czerwoną kartką na koncie, która wzbudziła kontrowersje.
  • Napastnik FCB otrzymał Medal Zasługi dla Sportu prosto z Boliwii.
  • Messi ma na koncie aż 4 Złote Piłki!
  • Lio ma jednego syna o imieniu Thiago, ale już niedługo kolejny raz stanie się tatą (mamą znów będzie Antonella Rocuzzo)
  • Dlaczego piłkarz z dziesiątką nazywa się Lionel? Sam opowiada, że to wszystko za sprawą jego taty-fana piosenkarza Lionela Richie, a choć jego mama nie chciała tak nazwać syna, z czasem się przyzwyczaiła, a imię się chyba nawet spodobało ;)


A tutaj łapcie link do quizu o życiu prywatnym tego niesamowitego gracza.


Oficjalna strona FCB udostępnia nam 15 pytań-po angielsku,hiszpańsku lub katalońsku, ale powinniście dać radę. Angielski i hiszpański-wszechobecne, ale czasem da się dostrzec ich braki i zazwyczaj trzeba je troszkę podszlifować. A jak? Już niedługo na blogu o świetnej metodzie do nauki języków. Zaczyna się na F. Zgadniecie?

¡Hasta la vista chicos y chicas!


piątek, 19 czerwca 2015

Jak przeżyć w Hiszpanii, czyli ¿Cómo sobrevivir en España? #1

¡Hola!
Dzisiaj wtorek, mój kochany wtorek(ze względu na fizykę, matmę i chiński), w tym tygodniu nareszcie koniec roku szkolnego, a co w ubiegły czwartek? No, oprócz dnia sportu w naszej szkole i polubienia przeze mnie po prawie 7 latach W-F'u...

ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

Tak, 18 czerwca to dzień najpiękniejszego języka świata i wszystkich jego miłośników. Czym byłby bez niego świat...


Na świecie coraz więcej osób rozmawia po hiszpańsku. Dzisiaj to już ponad 650 milionów osób! Wielu z nich się uczy. Ale dużo ludzi też próbuje zacząć. Sama wiem jaki to problem z rozpoczęciem nowego języka. Sama przecież uczę się 6 obcych i z każdym trzeba inaczej zacząć. W jednym wymowa, w drugim akcent, w trzecim litery, w innym podstawowe informacje, np co oznaczają poszczególne znaki, jak ułożyć normalne zdanie, kiedy użyć czasownika być itd. 

Mój hiszpański rozpoczął się pod koniec 3 klasy podstawówki. Miałam jakąś płytkę z programem, ale przerobiłam tylko kilka lekcji. Miałam mały słowniczek. Rozmówki też się trochę przydały. Kupowałam książki i płytki, czytałam, słuchałam muzyki, szukałam materiałów na stronach internetowych. W piątej klasie zaczęłam chodzić na kurs w szkole hiszpańskiego i portugalskiego. I tak jest do teraz. Rok szkolny w szkole już się zakończył, ale sama też staram się uczyć. Odkopałam fiszki, które poprosiłam na święta chyba w piątej klasie. Chyba byłam po prostu za "mała". Teraz w końcu doskonale wiem, jak powinnam trenować sama i z memoboxem. Mam 2 zestawy-jeden duży, ze słownictwem z poziomu A1, drugi to 100 fiszek-poznaj Hiszpanię. I przerabiam krok po kroku. Ostatnio wykopałam moje książki z hiszpańskiego i zaczęłam przerabiać od początku, tylko z większym tempem. Teraz nie robię sobie przerw tak jak wcześniej i wszystko jest regularnie opanowywane. 

No właśnie, ale jak już wspomniałam, naukę języka trzeba zacząć od poznania jego podstawowych zasad, informacji, wymowy, osłuchania się itp. Potem wkraczają podstawowe słówka i zwroty. Ale jeśli chcesz się uczyć języka, żeby móc się po prostu porozumieć, warto się uczyć tego, co ci potrzebne. A ja, z wielką miłością do kastylijskiego, czasami chciałabym uczyć się go z całym światem. No, ale na razie wy, czytelnicy musicie mi zastąpić "cały świat". Jeśli jeszcze nie uczycie się najpiękniejszego, najlepszego, najbardziej melodycznego języka albo chcecie wiedzieć jeszcze więcej, zapoznajcie się z garstką ciekawych, tych podstawowych i nie, słówek i wyrażeń.

cześć-to po prostu ¡Hola!
dzień dobry-tutaj trochę grzeczniej, Buenos días
cześć, na pożegnanie-czyli ¡Chao!
do widzenia-do jakiejś pani, pana, nieznajomego, ¡Adíos!
Miło mi cię poznać-Encantado(mężczyzna)/-a(kobieta) de conocerte.
proszę, kiedy czegoś potrzebuję-Por favor
proszę, gdy chcę coś podać-Toma
dziękuję-bo trochę kultury by się przydało, Gracias
nie ma za co-De nada
przepraszam, przykro mi-Perdona, lo siento
ja-Yo
ty-
on, ona-él, ella
pan, pani-usted
my-nosotros/-as
wy-vosotros/-as
oni, one-ellos/-as
państwo-ustedes
angielski-Inglés
hiszpański-Español
polski-Polaco
Mówisz po...?-¿Hablas...?
Nie rozumiem-No entiendo
Nie wiem-No sé
Lubię owoce morza-Me gustan los mariscos
Gdzie możemy zjeść tapas?-¿Donde podemos comer las tapas?
Jaki piękny!-¡Qué bonito!
Jestem z Polski-Soy de Poloña
Mieszkam w Warszawie-Vivo en Varsovia
bank-banco
Gdzie są moje pieniądze?-¿Dónde está mi dinero?
lotnisko-aeropuerto
szkoła-escuela
winogrona-uvas
truskawki-fresas
pomarańcze-naranjas
Chciałbym kupić dwa kilo ziemniaków-Me gustaría comprar dos kilos de patatas.
Jestem głodny-Soy hambriento
gdzie?-¿Dónde?
kiedy?-
¿Cuándo?

dzisiaj-hoy
Gdzie są klucze do mojego pokoju?-¿Dónde están los llaves de mi habitación?
jutro-czyli słynna mañana-Hiszpanie są znani z tego, że lubią wszystko odkładać na jutro(a może to tylko stereotyp?)
Nie lubię pływać.-No me gusta nadar.
Uwielbiam gitarę!-¡Me encanta guitarra!
Kocham cię-Te quiero




Przypomnę jeszcze, że Hiszpański to drugi język na świecie używany w komunikacji międzynarodowej oraz w środowisku pracy w kontaktach zagranicznych. To także drugi najczęściej nauczany język, a także pierwszy język obcy w Brazylii, Wielkiej Brytanii czy USA. Co do Internetu, hiszpański to trzeci najczęściej używany tam język oraz drugi język portali społecznościowych. Wg danych z 2014 roku, w Polsce hiszpańskiego uczyło się wtedy 13 tys. studentów, a 60 tys. uczniów miało dostęp do jego nauki w szkole. 
Jak więc widzicie, nie jest to jakiś-tam język. Coraz popularniejszy w Polsce, Europie i na świecie! Jego nauka z pewnością otworzy wam drzwi do wielu nowych możliwości. I nie muszę wspominać, że znając kastylijski można mieszkać zarówno w Europie, jak i w Ameryce(tej Północnej jak i Południowej) :D A więc do roboty, czas leci, a Español wzywa!


¡Hasta la vista chicos y chicas!

(dane o języku hiszpańskim: wikipedia.org i jows.pl)


piątek, 5 czerwca 2015

Co jest tłem w utworach Migali?

¡Hola!
Słońce grzeje, ale cały upał łagodzi spokojny wiatr. Czas się chyba obudzić ze snu, myślę, i coś napisać. Tak, jestem! Kolejna przerwa, dużo wszystkiego, trochę zamieszania, a blog będzie chyba coraz częściej aktualizowanym miejscem. Tak więc na weekend trochę muzyki...